Vitamíny a vaša energia

Robí vám problém koncentrácia?

Zdieľať na:

Veľa ľudí sa sťažuje na neschopnosť sústrediť sa. Nedostatočná koncentrácia ovplyvňuje ľudí rôzneho veku, deti, dospelých aj seniorov a môže sa prejaviť zlými výsledkami v škole, nevýkonnosťou v práci alebo zábudlivosťou. Príčiny nedostatočnej koncentrácie môžu byť spojené so životným štýlom a možno ich vyriešiť zavedením niektorých zmien. Nedostatočná koncentrácia však môže byť aj dôsledkom niektorých ochorení a v takom prípade je nutná návšteva lekára.

Koncentrácia je schopnosť efektívne sústrediť svoju pozornosť na nejakú úlohu. Za priaznivých podmienok prostredia a s trochou praxe by ste mali byť schopní eliminovať akékoľvek rozptýlenie a sústrediť sa na čokoľvek, čo je potrebné urobiť. Keď je vaša koncentrácia na najvyššej úrovni, môžete pracovať ľahšie, rýchlejšie a lepšie. Ak však zistíte, že vám v dokončení vecí bráni aj drobné rozptýlenie ako zvuky v pozadí či vaše myšlienky, môže to znamenať, že máte problém s koncentráciou.

Existuje celý rad vysvetlení, prečo môžete bojovať s nedostatkom koncentrácie.

Ikona s číslom 1

Nedostatok spánku

Aby váš mozog mohol správne fungovať, potrebuje odpočinok. Nedostatok spánku môže viesť k zlej koncentrácii.

Ikona s číslom 2

Emocionálny stres a úzkosť

Ak vás niečo veľmi trápi, je pre vás ťažšie sústrediť sa na úlohy, ktoré je potrebné vykonať.

Ikona s číslom 3

Hlad a zlá strava

S prázdnym žalúdkom je ťažké sústrediť sa. Vaše telo potrebuje na vytváranie energie jedlo a živiny. Nedostatok základných vitamínov a minerálov môže ovplyvniť aj fungovanie mozgu.

Ikona s číslom 4

Lieky a návykové látky

Problémy s koncentráciou môžu byť vedľajším účinkom niektorých liekov. Niektoré návykové látky môžu ovplyvniť aj vaše kognitívne funkcie.

Ikona s číslom 5

Prostredie, v ktorom sa nachádzate

Ľudia a veci okolo vás môžu zohrávať rolu v tom, ako dobre ste schopní sa sústrediť.

Ak si nie ste istí, či trpíte zníženou schopnosťou koncentrácie, nižšie sú uvedené bežné príznaky, ktoré vám pomôžu problém rozpoznať:

  • neschopnosť dokončiť úlohy,
  • zábudlivosť,
  • sklony k rozptyľovaniu,
  • problém zostať pokojne sedieť,
  • neschopnosť rozhodnúť sa,
  • chyby z nedbanlivosti,
  • časté strácanie vecí alebo neschopnosť si zapamätať, kde sú.

Ak nedostatok koncentrácie pretrváva, môže to skutočne narušiť váš život a spôsobiť chaos pri plnení každodenných povinností. Na pracovisku zistíte, že svoju prácu nemôžete vykonávať tak dobre, ako ste boli zvyknutí. Mimo práce niekedy zmeškáte schôdzky a rokovania. Nedostatočná koncentrácia za volantom môže viesť k nebezpečným situáciám. Môže tým trpieť vaša rodina, pretože zabudnete na mimoriadne výročia alebo sa nedokážete rozhodnúť. Aj keď si možno myslíte, že príčinu svojej nedostatočnej koncentrácie poznáte, niekedy je lepšie dať sa vyšetriť. V niektorých prípadoch môže byť problém vážnejší a môže byť spôsobený zdravotným stavom.

Ako problémy s koncentráciou riešiť?

Ak váš nedostatok sústredenia súvisí so životným štýlom, môžete ho rýchlo a efektívne zlepšiť zmenou niekoľkých vecí:

Ikona s číslom 1

Vytvorte si prostredie, kde vás nebude nič rozptyľovať

Pokúste sa zbaviť vecí, ktoré vás rozptyľujú, aby ste sa mohli lepšie sústrediť na svoje úlohy.

Ikona s číslom 2

Poriadne sa vyspite

Ikona s číslom 3

Jedzte nutrične bohaté jedlá

Váš mozog potrebuje na správne fungovanie určité vitamíny a minerály. Vitamíny skupiny B sú dobre známe svojou schopnosťou zlepšiť energiu, sústredenie a bdelosť. Ak svojmu telu dodáte dostatok vitamínov B, zlepšíte svoje kognitívne schopnosti, ako sú lepšia koncentrácia a pamäť. U ľudí s nedostatkom vitamínov B sa zistilo, že majú pomalšiu schopnosť učiť sa a sú náchylnejší na rozptýlenie. Ak svojmu organizmu neposkytnete dostatok živín, môže vám pomôcť multivitamín ako napríklad Supradyn CoQ10 energy, ktorý vďaka obsahu vitamínu C, biotínu a niacínu prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy. Tablety Supradyn CoQ10 energy sú komplexným výživovým doplnkom s vysokým obsahom vitamínov a minerálov.

Ikona s číslom 4

Doprajte si niekoľko prestávok.

Niektoré činnosti sa vám môžu zdať nudné a jednotvárne, preto môže úroveň koncentrácie klesať a vy ich vykonávaním strávite príliš veľa času. Prestávka vám môže osviežiť myseľ.

Ikona s číslom 5

Choďte do prírody

Množstvo rozptyľujúcich podnetov mestského života nedovoľuje vášmu mozgu spomaliť. Prechádzka v zeleni umožní vášmu mozgu uvoľniť sa, čo môže viesť k zlepšeniu koncentrácie.

Nedostatok koncentrácie je bežný problém. Ľudia ním trpia kvôli nezdravému životnému štýlu alebo stresu, niektorí však môžu mať skryté zdravotné ťažkosti.