Vitamíny a vaša energia

Tipy na úpravu životného štýlu na zmiernenie únavy a načerpanie novej energie

Zdieľať na:

Ako zvládať tempo náročného životného štýlu, vysporiadať sa s únavou a nájsť energiu povedať „áno!“

Prísť na to, prečo sme unavení, nebýva veľmi náročné. Stres na pracovisku, rodičovské povinnosti a dokonca zmeny ročných období si môžu vybrať svoju daň. Ale čo môžeme urobiť pre obnovenie našich zásob energie a ako zvíťaziť nad únavou?

Viac spite

Banálne, že? Vaše telo potrebuje spánok, aby načerpalo novú energiu, takže ak máte problémy so spánkom, skúste si vytvoriť akési rutinné postupy, napríklad ukladať sa na spánok a vstávať pravidelne v konkrétnom čase. Takisto sa uistite, že vaša spálňa je tichá, zatemnená a slúži len na spanie, nie na nočné nákupy na internete alebo sledovanie televízie.

Eliminujte stres

Je to náročné, ale stres je častým pôvodcom pocitu únavy, takže keď sa naučíte rozpoznávať jeho príčiny a ako sa s nimi vysporiadať, vyplatí sa vám to. Ak je hlavným vinníkom práca, skúste sa zamyslieť, ako by ste si mohli upraviť režim. Tiež je dôležité vo voľnom čase „vypnúť“ od práce a nájsť si spôsoby, ako viac relaxovať – meditácia, horúca vaňa alebo relaxačná hudba vám môžu pomôcť sa uvoľniť.

Viac cvičte

Áno, vieme – ste príliš unavení na to, aby ste išli cvičiť. Cvičenie však môže mať pozitívny vplyv na vašu energiu. Tak prelomte bludný kruh zaháľania a buďte menej unavení a plnší energie. Dokonca aj každodenná svižná 15-minútová prechádzka vám môže zdvihnúť náladu.

Viac času trávte vonku

Byť celý deň zatvorený a skrytý pred slnkom môže viesť k pocitom letargie. Vyjdite von, hoci len na chvíľku, počas prestávky na obed, nadýchnite sa čerstvého vzduchu a prebuďte sa späť k životu.

Vyhýbajte sa kofeínu a alkoholu pred spaním

Ak nechcete prežiť nepokojnú noc, mali by ste sa pred spaním vyhnúť kofeínu, ktorý sa nachádza v káve, čaji, kolových nápojoch a čokoláde. To isté platí aj pre pohárik alkoholu pred spaním – len naruší váš spánkový režim a zhorší príznaky únavy.

Správne jedzte

Ak v svojom živote chcete cítiť viac elánu a menej ospalosti, tak by ste sa mali zamerať aj na svoje stravovanie. Rýchle občerstvenie, bublinkové nápoje, alkohol a sladké raňajky, to všetko môže prispievať k letargii. Skúste teda obmeniť svoju stravu a jedzte jedlá bohaté na minerály a vitamíny A, C a vitamíny skupiny B. Ak však nezvládate stále plniť všetky tieto požiadavky (a úprimne povedané, kto zvláda?), potom vám môže pomôcť aj kvalitný multivitamín, napríklad Supradyn CoQ10 energy, ktorý predstavuje vyvážený komplex vitamínov, minerálov a stopových prvkov s koenzýmom Q10.