Vitamíny a vaša energia
Najlepšie spôsoby boja proti nachladnutiu a chrípke
Vyhnúť sa nachladnutiu alebo chrípke nie je ľahké. Vírusmi sa môže nakaziť ktokoľvek, nezáleží na tom, či ste zdraví alebo chorí, mladí alebo starí. Ľahko sa šíria vzduchom, takže nakazená osoba môže kašľaním alebo kýchaním vírus šíriť na ľudí v svojej tesnej blízkosti. Chrípková sezóna trvá od jesene do jari a vrcholí medzi decembrom a februárom. Nakazení jedinci môžu nakaziť ostatných deň predtým, ako sa u nich objavia príznaky, a následne až počas 5 – 7 dní. U malých detí alebo ľudí s oslabeným imunitným systémom môže toto obdobie trvať dlhšie. Nachladnutie a chrípka sú infekcie dýchacích ciest. Hlavným rozdielom medzi nachladnutím a chrípkou je závažnosť príznakov a pôvodca ochorenia. Nachladnutie má vo všeobecnosti miernejšie príznaky ako chrípka.
Príznaky nachladnutia a chrípky
Hoci nie je ľahké vyhnúť sa nachladnutiu alebo chrípke, existuje niekoľko spôsobov, ako imunitný systém posilniť. Počas starnutia sa váš imunitný systém mení a znižuje sa jeho schopnosť bojovať proti vírusom. Vaše telo tvorí čoraz menej účinných bielych krviniek, ktoré majú boj s vírusmi a baktériami na starosti. To následne vedie k zvýšenému riziku nákazy ochoreniami, ako je chrípka. Niektorí vedci tvrdia, že ľahké cvičenie môže zvýšiť schopnosť vášho starnúceho organizmu bojovať s bakteriálnymi infekciami.1 Je tiež dôležité, aby naša strava obsahovala dostatok vitamínov a minerálov, ako sú vitamín C a zinok. V zimných mesiacoch je menšia dostupnosť sezónneho ovocia a zeleniny, ktoré tieto vitamíny a minerály obsahujú, takže môžete navyše užívať výživové doplnky ako multivitamín Supradyn CoQ10 energy. Šumivá tableta Supradyn CoQ10 energy je výživový doplnok, ktorý obsahuje vitamíny a minerály, napr. vitamín C, zinok a vitamín D, ktoré prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému.
Ďalšie spôsoby, ako posilniť imunitný systém a pomôcť predchádzať nachladnutiu a chrípke:
- Dobre sa vyspite. Je preukázané, že nedostatok spánku môže negatívne ovplyvniť váš imunitný systém. Odporúča sa chodiť spať pravidelne a vždy vstávať v rovnaký čas. Dospelí by mali každý deň spať 7 – 9 hodín. Dĺžka spánku však môže byť individuálna a môže závisieť od potrieb jedinca. Kvalitný odpočinok je kľúčový pre udržanie duševnej a fyzickej rovnováhy.
- Chráňte sa pred znečisteným prostredím. Na imunitný systém má vplyv prostredie, v ktorom žijete, vzduch, ktorý dýchate, miesta, ktorými prechádzate, aj voda, ktorú pijete. Keď vaše pľúca, črevá alebo koža prídu do styku s nejakými látkami, ktoré znečisťujú životné prostredie, váš imunitný systém musí vynaložiť veľa úsilia, aby s nimi bojoval.
- Cestujte bezpečne. Počas cestovania je váš imunitný systém vystavený novým baktériám a vírusom. Je dôležité posilniť svoj imunitný systém všetkými mikroživinami, ktoré potrebujete na správne fungovanie. Bolo by vhodné vziať si so sebou dezinfekčný prostriedok na ruky, ktorý vám pomôže, keď nemáte možnosť si ruky umyť.
- Buďte spokojní a nestresujte sa. Čím optimistickejšie sa budete cítiť, tým silnejší bude váš imunitný systém. Kvôli stresu je vaše telo neustále v pozore, čo môže byť pre váš imunitný systém extrémne škodlivé, preto sa snažte udržiavať pokojné a kontrolované životné tempo. Vedci tiež zistili, že pesimistickí ľudia často žijú kratšie než tí, ktorí majú optimistický pohľad na život, a že smiech pomáha znižovať hladinu stresových hormónov a zvyšovať produkciu imunitných buniek.2, 3
- Jedzte zdravo a vyvážene. Do svojho jedálnička by ste mali zaradiť potraviny, ktoré obsahujú nevyhnutné vitamíny a minerály, aby bol váš imunitný systém v dobrej kondícii. Vitamíny ako vitamín C, D a minerály ako meď, železo a zinok sú len niektoré z mikroživín, ktoré organizmus potrebuje hlavne v náročných situáciách. Bohaté zdroje týchto vitamínov a minerálov sa nachádzajú v rybách a morských plodoch, červenom mäse, listovej zelenine, orieškoch a ovocí, napríklad v pomarančoch, kivi alebo jahodách. Výživové doplnky ako multivitamín Supradyn CoQ10 energy môžu tiež byť zdrojom týchto vitamínov a minerálov.
Ak ste však mali smolu a podarilo sa vám prechladnúť alebo sa nakaziť chrípkou, existuje niekoľko spôsobov, ako s nimi bojovať. Antibiotiká sa zameriavajú len na baktérie, preto v prípade vírusových infekcií, ako sú nachladnutie alebo chrípka, nebudú fungovať. Namiesto nich môžete vyskúšať „prírodné lieky“ na chrípku:
V prípade, že sa necítite dobre alebo sa váš stav bude zhoršovať, kontaktujte svojho lekára.
Hneď ako spozorujete prvé príznaky nachladnutia alebo chrípky, mali by ste zostať doma, aby ste zabránili šíreniu infekcie. Keď sa necítite dobre, aj tak toho veľa nezvládnete a spánok je prírodný liek proti chrípke. Pri odpočinku si pod hlavu položte ďalší vankúš, ktorý vám pomôže pri upchatom nose.
Pitie väčšieho množstva tekutín môže pomôcť rozpustiť hlien v nose a zabrániť dehydratácii. Vyhýbajte sa nápojom, ako sú káva, čaj alebo limonády, ktoré vás môžu dehydrovať.
Kloktanie teplej slanej vody môže pomôcť zmierniť bolesť hrdla.
Para môže pomôcť zvlhčiť hrdlo a nosové cesty a zároveň z nich pomáha odstrániť hlien. Tento bod vynechajte ak máte zvýšenú teplotu alebo horúčku.
Existujú určité dôkazy, že strava bohatá na zinok môže pri príznakoch chrípky skrátiť dĺžku ochorenia.4, 5 Výživový doplnok Supradyn CoQ10 energy obsahuje odporúčanú dennú dávku vitamínov C a D a zinku. Jeho špeciálne navrhnuté zloženie pomôže zabezpečiť normálnu funkciu imunitného systému.
V jednej štúdii sa zistilo, že jedna zo zložiek kuracej polievky, ktorá sa nazýva karnozín, môže imunitnému systému pomôcť v boji proti chrípke.6
Ak počas svojho boja s chrípkou chcete svoju rodinu udržať v bezpečí, ponúkame vám niekoľko tipov, ako zabrániť šíreniu nachladnutia a chrípky:
- Umývajte si ruky. Infekčné ochorenie sa šíri dotykom a môže sa dostať z rúk do očí a úst.
- Používajte vreckovky. Pri kašľaní alebo kýchaní by ste mali použiť vreckovku, ktorú by ste mali potom hodiť do koša. Vírusy sa vám tak nedostanú na ruky a nerozšíria sa.
- Dezinfikujte veci, ktorých sa dotknete. Mali by ste dezinfikovať predmety, ako sú diaľkové ovládače, hračky, kľučky alebo stoly. Vírusy na nich môžu prežívať celé hodiny.
- Nedeľte sa o svoje osobné veci. Snažte sa nedeliť sa s chorým o zubné kefky, uteráky, šálky alebo riady.
Keď nastane zimná sezóna, môže byť síce náročné vyhnúť sa nachladnutiu alebo chrípke, existuje však niekoľko spôsobov, ako posilniť imunitný systém v boji proti vírusom. Najlepší spôsob, ako zostať zdravý, je posilňovať svoje telo vyváženou stravou, každý deň dostatočne spať a vyhýbať sa stresu. S posilnením imunitného systému môžu pomôcť aj výživové doplnky, ako je Supradyn CoQ10 energy. Tento prípravok vám vďaka vitamínom a minerálom, ktoré obsahuje, pomôže dobiť energiu aj v zime.
Referencie
1 Nieman, D. C., Henson, D. A., Austin, M. D., & Sha, W. (2010). Upper respiratory tract infection is reduced in physically fit and active adults. British Journal of Sports Medicine, 45(12), 987–992. doi: 10.1136/bjsm.2010.077875
2 Boehm, J. K., Chen, Y., Koga, H., Mathur, M. B., Vie, L. L., & Kubzansky, L. D. (2018). Is Optimism Associated With Healthier Cardiovascular-Related Behavior? Circulation Research, 122(8), 1119–1134. doi: 10.1161/circresaha.117.310828
3 Bennett, M. P., & Lengacher, C. (2009). Humor and Laughter May Influence Health IV. Humor and Immune Function. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 6(2), 159–164. doi: 10.1093/ecam/nem149
4 Marshall, I. (1999). Zinc for the common cold. Cochrane Database of Systematic Reviews. doi: 10.1002/14651858.cd001364
5 Singh, M., & Das, R. R. (2013). Zinc for the common cold. Cochrane Database of Systematic Reviews. doi: 10.1002/14651858.cd001364.pub4
6 Babizhayev, M. A., & Deyev, A. I. (2012). Management of the Virulent Influenza Virus Infection by Oral Formulation of Nonhydrolized Carnosine and Isopeptide of Carnosine Attenuating Proinflammatory Cytokine-Induced Nitric Oxide Production. American Journal of Therapeutics, 19(1). doi: 10.1097/mjt.0b013e3181dcf589