Vitamíny a vaša energia

Ako opäť získať energiu pomocou vitamínov a minerálov

Vitamíny a minerály, ktorým hovoríme mikroživiny, sú látky nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského organizmu.

Zdieľať na:

Vitamíny a minerály môžete získať z potravín, ktoré jete, ale niektoré jedlá ich môžu obsahovať viac než iné. Vedeli ste, že mrkva je dobrá pre oči? Mrkva je plná látok, tzv. karotenoidov, ktoré vaše telo premieňa na vitamín A, ktorý zas prospieva zdraviu očí. Nedostatok vitamínov môže spôsobovať vážne zdravotné problémy. Vitamíny sú zodpovedné za životne dôležité procesy. Organizmus ich používa na svoj rast a vývin. Každý vitamín zohráva v tele inú rolu a niektoré v určitých procesoch spolupracujú alebo sa navzájom podporujú. Okrem vitamínu D telo nie je schopné produkovať vitamíny samo o sebe, preto je nutné ich prijímať zo stravy. Rovnako ako vitamíny, aj minerály sú nevyhnutné pre telesné a duševné zdravie organizmu. Odporúčame, aby ste na etiketách vždy kontrolovali informácie o vitamínoch a mineráloch, ktoré sa v potravinách nachádzajú. Ak si teda vyberáte niečo na pitie, zistíte, že pohár mlieka je dobrým zdrojom vitamínu D a minerálov vápnika a fosforu. Pohár chladeného sýteného nápoja naopak neobsahuje žiadne vitamíny ani minerály.

Ako to funguje?

Vaše telo premieňa, metabolizuje a ukladá živiny pomocou vitamínov a minerálov.

Ikona s číslom 1

Požitie jedla – vloženie jedla do úst

To je prvý krok k získaniu výživy. V tomto procese je jedlo vložené do úst a zubami rozdrobené na menšie kúsky. Pomocou jazyka sa premieša so slinami. Ideálna vyvážená strava obsahuje sacharidy, tuky, bielkoviny a živiny (vitamíny a minerály).

Ikona s číslom 2

Trávenie

V ďalšom kroku sa zložité časti potravy rozložia na jednoduchšie, aby sa mohli lepšie využiť a vstrebať do krvi. V črevách sa sacharidy premieňajú na glukózu, bielkoviny na aminokyseliny a tuky na mastné kyseliny.

Ikona s číslom 3

Metabolizmus

Živiny sa krvou prenášajú do buniek. Energia vzniká v mitochondriách buniek pomocou vitamínov a minerálov.

Vyvážená strava je pre vaše telo nevyhnutná, aby mohlo získať všetky potrebné živiny a produkovať energiu. Vitamíny a minerály, ktoré sa obzvlášť podieľajú na tvorbe energie, sú:

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B

Podieľajú sa na energetickom metabolizme, na procesoch, ktoré uvoľňujú energiu. Pomáhajú štiepiť jedlo na menšie jednotky, ktoré organizmus môže použiť na premenu na energiu.

Tiamín (B1) je dôležitý pre niekoľko metabolických procesov, ako je napríklad rozklad sacharidov. Dobrými zdrojmi tohto vitamínu sú celozrnné výrobky, bravčové mäso, čierna fazuľa a slávka jedlá.

Niacín (B3). Tento vitamín nielen premieňa jedlo na energiu, ale tiež pomáha udržiavať zdravý nervový systém. Potraviny bohaté na niacín sú hydina, arašidy, mlieko, ryby, hnedá ryža a celozrnné výrobky.

Vitamín B6 sa podieľa na takmer 100 metabolických procesoch a je nevyhnutný pri rozklade potravín, najmä sacharidov. Dobrými zdrojmi vitamínu B6 sú mäso, ryža, zemiaky a slnečnicové semiačka.

Vitamín B12 tiež pomáha premieňať konzumované jedlo na bunkami využiteľnú energiu. Prispieva k normálnej činnosti nervového systému a normálnej tvorbe červených krviniek. Potraviny bohaté na vitamín B12 sú škľabka, pstruh, losos, hovädzie mäso.

Horčík

Horčík

Tento minerál sa podieľa na mnohých biologických procesoch v svaloch, mozgu a kostiach. Jeho rola je dôležitá, pretože telu umožňuje vytvárať energiu, čeliť výzvam každodenného života a chrániť zdravie. Potraviny obsahujúce horčík sú mandle, špenát, kešu orechy a avokádo.

Zinok

Zinok

Ide o multifunkčnú mikroživinu, ktorá sa podieľa na viac než 300 metabolických procesoch v organizme (od mozgu po imunitný systém). Nedostatok zinku môže spôsobiť únavu a nedostatok energie. Potravinové zdroje zinku sú ustrice, krab, mäso a cícer.

Koenzým Q10

Koenzým Q10

Ide o dôležitú látku pripomínajúcu vitamín, ktorá je potrebná pre správne fungovanie mnohých orgánov a chemických reakcií v tele. Pomáha dodávať bunkám energiu. Koenzým Q10 má antioxidačný účinok. V malom množstve sa vyskytuje v mäse a rybách.

Železo

Železo

Železo je základný minerál, ktorý pomáha pri cirkulácii kyslíka po celom tele. Zároveň je potrebné na to, aby sa bunky v tele správne vyvíjali a fungovali. Nedostatok železa často vedie k anémii, ktorá môže narušiť kognitívne schopnosti, znížiť imunitu a negatívne ovplyvniť pracovný výkon.1, 2 Potraviny bohaté na železo sú ustrice, biela fazuľa, šošovica, špenát a hovädzie mäso.

V záujme maximálneho využitia energie by ste mali jesť pestrú stravu. Obsah živín v jednotlivých druhoch ovocia alebo zeleniny je rôzny a svoje potreby uspokojíte predovšetkým pestrou stravou. Počas dňa sa odporúča zjesť tri hlavné a dve vedľajšie jedlá. V ideálnom prípade by všetky jedlá mali zahŕňať nejaké ovocie a zeleninu, z ktorých by ste mali počas dňa zjesť päť porcií. Nedostatok základných živín môže viesť k strate energie. Výživový doplnok Supradyn CoQ10 energy vďaka celému radu vitamínov a minerálov prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu. Je určený hlavne pre ľudí, ktorí vedú dynamický a aktívny život. Strava však nie je jedinou príčinou nedostatku vitamínov a minerálov. Niektoré nezdravé životné návyky, ako sú fajčenie alebo konzumácia alkoholu, môžu prispieť k nedostatku vitamínov, čo môže zvýšiť fyzickú a duševnú únavu.

1 Abbaspour, N., Hurrell, R., Kelishadi, R. (2014). Review on iron and its importance for human health. Journal of Research in Medical Sciences, 9(12), 164-174.

2 Jáuregui-Lobera, I. (2014). Iron deficiency and cognitive functions. Neuropsychiatric Disease and Treatment, 2087. doi: 10.2147/ndt.s72491